Bobtail – o plemeni            

OLD ENGLISH SHEEPDOG – OES – Staroanglický ovčák

Země původu: Anglie            Původní využití: pastevecký pes

Bobtail je společenský a mírumilovný pes. Dobře vychází s lidmi i se zvířaty. Je přirozeně inteligentní a přizpůsobivý. Pokud je správně vychováván, je poslušný a jemný. Umí však být i paličatý a bouřlivý. Miluje celou svojí rodinu. Zajímá ho veškeré dění a nechce být sám. Svým typickým a silným hlasem dokáže hájit rodinu i svěřené území. Ke svému okolí je neagresivní, těžko však snáší násilí a nepatřičné chování vůči němu.

Bobtail potřebuje při výchově jemnost, ale i důslednost. Je učenlivý, hravý a chytrý. Dokáže být velmi rychlý, obratný a přemýšlivý. Díky těmto vlastnostem se uplatní v nejrůznějších psích disciplínách. Avšak ani jako domácí mazlíček příliš nestrádá, má-li dostatek možností k pohybu a hrám.

Bobtail je ideálním společníkem pro rodinu, nelze však podcenit náročnost péče o jeho srst. Nejméně jednou týdně musíte jeho bohatou a dlouhou srst důkladně rozčesat a zabránit tak plstnatění.

Něco málo k vnějším znakům: tělo kvadratického formátu, charakteristickým znakem je přestavěná záď, silná stavba těla, rovné a dobře zaúhlené končetiny, okrouhlé mohutné tlapy, krk dlouhý a silný. Hlava je čtvercová, tlama a lebka přibližně stejně dlouhá. Ocas byl v minulosti dle standardu kupírován, ale v současnosti se již nekupíruje.